top of page

איך לבנות לוגו בתוכנת SKETCHBOOK

עודכן: 20 בפבר׳ 2021

סקצ'בוק, היא תוכנה לציור סקיצות דיגיטליות. היא פשוטה, מאפשרת לייצר רעיונות בצורה מהירה, מכילה כמה כלים חזקים מאוד שמקלים על הגעה לתוצאות מקצועיות והיא רצה על ווינדוס, מק ואייפד בצורה חלקה. והבונוס, היא בחינם! אז אם אתם מתחילים או מקצוענים ובא לכם ללמוד איך לעשות את התג שבתמונה, ועל הדרך ללמוד איך לעבוד עם התוכנה, המשיכו לקרוא.הפוסט הזה תפס אותי בבידוד. נעול בחדר, ללא מחשב, מגרד בקושי את קצוות הקשת של ה-Wi Fi ומנסה לשמור על קור רוח יחסי. כל מה שהיה לי לחברה זה האייפד, שהוחזר לחזקתי אחרי שהיה אצל הבנות, לא לפני מסכת תחנונים ממושכים, כוס תה ופיסת שמיים.

מנותק מהסטודיו, בלי יכולת ממשית לעבוד, ניסיתי לבצע כמה עבודות שהיו על השולחן, טרם הכניסה לבידוד. לפתע, הרגשתי כמה חשובים לי הכלים שאספתי, עם הזמן, לארגז הכלים שלי, כדי להגיע לתוצאה איכותית, במהירות וביעילות. בלעדיהם, הרגשתי כאילו אני משייט באפלה כסקיפר על ספינה ללא הגה, בלי יכולת ליישם את מה שאני רוצה.

לשמחתי אחד הכלים בהם אני מרבה להשתמש בשלבים המוקדים של העיצוב, החיפוש וסיעור המוחות הוא AUTODESK SKETCHBOOK. בפוסט זה אעשה לכם הכרה ראשונית עם התוכנה ואדריך אתכם איך לצייר את התג שלמעלה.


הורידו את התוכנה החינמית, מכאן, התקינו אותה ופתחו אותה בפעם הראשונה.


מסך התוכנה


לפני שניגש לעשייה, נתחיל מסיבוב קצר בתוכנה.


הממשק

הממשק, פשוט מאוד ונוח. בצד שמאל נמצא תפריט המברשות. התפריט, מכיל כלי ציור ורישום שונים, עפרונות, עט מכחול, ציפורן שפיצית, מחק וכלים ליצירת אפקטים של צבעי מים, מריחה וטשטוש (הכלים מתפקדים בדיוק כמו עט מכחול, ציפורן שפיצית ומכחול מים, אמיתיים שתוכלו לרכוש בחנות הקליגרפיה). לתפריט זה, ניתן להוסיף עוד כלים רבים בלחיצה על כפתור ספריית המברשות.


בחלק העליון נמצא תפריט הכלים. בתפריט זה תמצאו כלים לבחירה, את דלי הצבע וכלים כמו קו סימטריה, סרגלים ועקומות שונות, כלי לייצוב הקו וכלי לחיזוי צורה, המשפרים ומחליקים את הצורה שיצרתם. כמו כן, מתפריט זה ניתן להעלים ולהחזיר את שאר התפריטים.


בצד ימין נמצאת חלונית השכבות. אי אפשר לדבר יותר מידי על חשיבות השימוש בשכבות, בעבודה במחשב. שימוש בשכבות בזמן העבודה חשוב כדי לארגן את העבודה, כמו שמוסבר בפוסט 'מה הקשר בין Google Hearth ולטרינג' שתוכלו לקרוא כאן. להפריד את חלקי היצירה ובכך למנוע מחיקה של חלקים, בלי כוונה ועוד.


למטה מימין נמצא תפריט מהיר, שלמען האמת, לדעתי מיותר לגמרי. כל הכלים והפונקציות בו מכוסות ע"י התפריטים האחרים.


בנוסף, משמאל לתפריט הכלים, ממוקמים שני כפתורי כוונון. האחד, כפתור כוונון הצבע. כפתור זה שולט בצבע, שנרצה לתת לקו, ותכונותיו. השני, הוא כפתור כוונון השקיפות. כפתור זה שולט בשקיפות ובעובי הקו.


ממשק התוכנה


חלונית השכבות

שני דברים חשובים ששוה להזכיר בחלונית השכבות הם תפריט ההמבורגר, הנמצא למעלה מימין. בלחיצה על התפריט, תוכלו לבצע פעולות כמו הוספת שכבה חדשה, שיכפול שכבה קיימת, איגוד שכבות ועוד...השני והחשוב יותר הוא שלחיצה ארוכה על שכבה, יפתח תפריט נוסף, נסתר, ובו קיצורים לפעולות השכיחות יותר, כמו יצירת שכבה חדשה, שינויי שם, מחיקת שכבה, מיזוג עם שכבה תחתונה ועוד. מאפיין נהדר של הממשק, החוסך לנו זמן רב בעבודה. כל מה שצריך כדי לבחור פעולה, הוא להשאיר את האצבע לחוצה ולגרור את העכבר לאייקון המתאים .


תפריט נסתר בחלונית השכבות


מתחילים בעבודה

דבר ראשון שתעשו הוא לסמן את המרכז, כדי שתמיד תוכלו לחזור ולמרכז את האלמנטים השונים והכלים.


פתחו שכבה חדשה { לחיצה ארוכה על שכבה ואז גרירת החץ מעלה בתפריט הנסתר}. עברו לשכבה החדשה ושנו את שמה ל 'קווי עזר' { לחיצה על השכבה החדשה ואז גרירת החץ ימינה בתפריט הנסתר}.


בחרו את העיפרון מהתפריט השמאלי ולחצו על כפתור הסימטריה ועל הסרגל, המופיעים בתפריט העליון.


אתנחתא להסבר - כפתור הסימטריה

לחיצה על כפתור הסימטריה, גרמה להופעת קו מקווקו במרכז הדף. התייחסו לקו זה כאל מראה. כל מה שתציירו בצידו האחד של הקו, יועתק לצידו השני, כאילו השתקף במראה. את הקו, ניתן להזיז ע"י גרירת העיגול (ידית) במרכז, לכל מקום שתרצו.

בנוסף, נפתח תפריט תחתון. תפריט זה, מאפשר להחליף בין קו סימטריה אנכי, אופקי, היקפי וכו'. אני משאיר לכם את המשחק וההתנסות.


לחיצה כפולה על הידית, תחזיר את הידית (וכמובן, את קו המראה איתו) לנקודת 0,0 קבועה, במרכז הדף. נקודה זאת, היא ראשית הצירים שלנו ואותה נרצה לסמן. דרך אגב: תכונה זאת של לחיצה כפולה על עיגולים (ידיות), נכונה לכלים רבים, והיא תמיד מאפסת את הכלי או פונקציה מסוימת בו.


אתנחתא להסבר - הסרגל

לחיצה על הסרגל, גרמה להופעת קו נוסף (סרגל) על המסך כשלידו שלוש ידיות. בעזרת הידית המרכזית, תזיזו את הסרגל ממקום למקום. בעזרת שתי הידיות הנוספות (ידיות הטייה) תוכלו להטות את הסרגל לכל זווית שתרצו. נקודת הסיבוב תהיה אחת משתי הנקודות השחורות המסומנות על גבי הקו, בהתאם לידית שנבחרה.


כאשר הסרגל מופעל, כל קו שתעשו על המסך, ולא משנה היכן תציירו אותו, יעשה לאורך הסרגל, כקו ישר.


גם כאן, לחיצה כפולה על כל אחת מהידיות תאפס אותו. במקרה של ידיות ההטייה, הסרגל יחזור למצב מאונך או מאוזן (90 מעלות).


קו הסימטריה וסרגל עבודה


אתנחתא להסבר - הקו

העיפרון, יכתוב בצבע שמופיע כרגע בכפתור הכוונון של הצבע. כדי לשנות את הצבע, יש ללחוץ על הכפתור, אז תיפתח פלטת הצבעים ותוכלו לשנות לצבע שתרצו.


לכפתורי הכוונון תכונה נפלאה. בלחיצה על כפתור הכוונון וגרירת העכבר ימינה או שמאלה או לחילופין, מעלה או מטה, ישתנו תכונות הקו.


במקרה כזה, לחיצה על כפתור כוונון הצבע תשנה את ה- Luminance (תנועת עכבר מעלה מטה) ואת ה- Saturation (תנועת עכבר ימינה ושמאלה). לחיצה על כפתור כוונון השקיפות תשנה את השקיפות (תנועת עכבר מעלה מטה) ואת עובי הקו (תנועת עכבר ימינה שמאלה).


ממשיכים בעשייה

שנו את כוון הסרגל למצב מאונך, הצמידו אותו לקו הסימטריה וציירו קו. עכשיו, שנו את קו הסימטריה למצב מאוזן { בתפריט הנוסף שנפתח למעלה } וגם את הסרגל { סובבו בעזרת ידית הסיבוב של הכלי ואז, לחצו פעמיים על ידית הסיבוב }. הצמידו את הסרגל לקו הסימטריה המאוזן וסמנו קו נוסף, שחוצה את הראשון.


עכשיו, נעלו את השכבה { על ידי לחיצה על השכבה, בחלונית השכבות והזזת החץ מטה ושמאלה, באלכסון }.

סימון מרכז הצירים. לשם יחזור קו הסימטריה בלחיצה על הידית


פיתחו שכבה חדשה ושנו את שמה ל 'רקע'. בינתיים, השאירו אותה ריקה, עוד נחזור אליה.


מעליה, פיתחו שכבה נוספת, ושנו את שמה ל-'גוף התג' . וודאו שקו הסימטריה מופעל ונמצא במצב אנכי ולחצו על סרגל העיגול.


אתנחתא להסבר - סרגל העיגול

לחיצה על הסרגל, גרמה להופעת עיגול מקווקו, על גבי המסך, ולצידו ארבע ידיות. ידית הגודל - המשנה את קוטר הצורה, ידית הפרופורציה - המשנה את היחס בין ציר ה-X של העיגול לציר ה-Y (וקובעת בעצם האם זהו עיגול או אליפסה), ידית הסיבוב - המשנה את זווית הצירים של העיגול/אליפסה וידית ה-X שלחיצה עליה, תסגור את הכלי.

לחיצה כפולה על כל אחת מהידיות, תאפס את הפונקציה שלה. במקרה של ידיות הגודל והפרופורציה, הכלי יאופס לעיגול מושלם.


ממשיכים בעשייה

מקמו את מרכז סרגל העיגול בראשית הצירים.


הגדילו את העיגול לגודל שתרצו { בעזרת ידית הגודל } וציירו חצי עיגול (זכרו, שבגלל קו הסימטריה, החצי השני, יצויר באופן אוטומטי). כעת הגדילו מעט את העיגול, וציירו עיגול נוסף. לבסוף, שנו את גודל העיגול פעם נוספת וציירו את העיגול השלישי.


כדי לשנות את עובי הקו, השתמשו בכפתור כוונון השקיפות, כפי שהוסבר או לחילופין, לחיצה כפולה על הכלי שבחרתם בתפריט המברשות, יפתח את תפריט ההגדרות שלו. גם כאן, תוכלו לשחק, ביתר פירוט, עם תכונות הכלי.


סרגל העיגולים והאליפסות


פתחו שכבה חדשה ושנו את שמה ל-'עלים'.

שימו לב שסרגל הסימטריה וכפתור סרגל העיגולים לחוצים. סמנו קו שיהיה הענף המרכזי סביבו יצויירו העלים. (אני, הפרדתי את הענף המרכזי והעלים לשתי שכבות נפרדות)


אתנחתא להסבר - זום/פאן/סיבוב הדף

לחיצה על מקש הרווח (Space bar), תגרום להופעת כפתור בעל שלושה אזורי לחיצה. טבעת חיצונית, איתה נוכל להזיז את הדף, לכל כיוון שנרצה (Pan) ועיגול פנימי החצוי לשניים. בלחיצה על חלקו העליון, נוכל לעשות זום ולהתקרב או להתרחק מהדף. בלחיצה על חלקו התחתון, נוכל לסובב את הדף כדי להביאו למצב נוח לרישום הקו.


לאחר שציירתם את הענף המרכזי, בטלו את הלחיצה על כפתור סרגל העיגולים והתחילו לצייר, ביד חופשית, את העלים, לפי טעמכם והעדפתכם האישית. שימו לב, שכפתור הסימטריה יהיה לחוץ!כדי לייצר קווים יציבים וחלקים יותר, השתמשו בכפתור ייצוב הקו.


אתנחתא להסבר – כפתור ייצוב הדף

לחיצה על כפתור ייצוב הקו, תגרום לקו שיצוייר, לעקוב במרחק מה אחרי מיקום העכבר. בפועל, מהרגע שבו לחצתם על הכפתור והתחלתם להזיז את העכבר, המחשב מייצר ממוצע של תנועת היד שלכם (מיקום העכבר) ובכך עוזר להחליק את הרעידות, הטבעיות, שעל הקו. שימו לב שקווים קצרים, מצריכים ערכים נמוכים יותר בבורר שנפתח וקווים ארוכים, ערכים גבוהים יותר.


בעזרת המחק, תוכלו למחוק קווים, למשל, חלקי עלים שעולים אחד על השני.


לאחר שסיימת לצייר את העלים, לחצו על כפתור ספריית המברשות, שבתפריט המברשות והוסיפו את מברשת אשכול הנקודות.


אתנחתא להסבר - ספריית המברשות

לחיצה על הכפתור, גרמה להופעת ספרייה בה תוכלו למצוא מברשות וכלים אחרים איתם תוכלו לצייר. אם תגללו למטה, תוכלו לראות שלא רק קווים אפשר לצייר עם מברשת, אלא גם עלים, נקודות וצורות אחרות. כך למשל, אני הוספתי את הנקודות בין העלים.


לחיצה ארוכה על כלי בתפריט וגרירה שלו לתפריט המברשות, תשמור אותו בתפריט לשימוש עתידי.


ייצוב והחלקת קוים בעזרת כפתור ייצוב הקו


ממשיכים בעשייה

בשלב זה, אתם כבר מתורגלים. פיתחו שכבה חדשה ושנו את שמה ל 'באנר'.


שימו לב, שסרגל הסימטריה עדיין לחוץ. ציירו את הבאנר לפי הכללים המופיעים בהדרכה שבפוסט 'איך לצייר באנרים כמו מקצוענים'. מי שעדיין לא קרא את הפוסט, יוכל למצוא אותו כאן.

השתמשו בסרגל העיגולים ובסרגל הישר ליצירת הבאנר. שנו את העיגול לאליפסה { בעזרת כפתור הפרופורציה } והגדילו את הצורה { בעזרת כפתור הגודל }, עד שתגיעו לקשת הרצויה.


חשוב שכל הצורות שתיצרו, תהניינה סגורות. זאת אומרת, שלא יישארו פתחים בחיבורים שבין הקווים. לשם כך, ודאו שהקווים שאתם מציירים, חוצים האחד את השני (מאוחר יותר, במידה ותבחרו, תוכלו למחוק את השאריות בעזרת המחק. אני בחרתי להשאיר אותם כדי לתת מופע של סקיצה לתוצאה הסופית)

במידה ואכן יצרתם צורה סגורה, תוכלו לבחור את כלי הדלי, המופיע בתפריט העליון, ולמלא את הצורה בצבע שתרצו. אני, מילאתי אותה בלבן ומכוון שהשכבה עליה מצויר הבאנר, ממוקמת מעל שכבת העלים, היא תסתיר אותה.


שטחים סגורים ניתנים למילוי בצבע, על ידי כלי הדלי


כדי לרשום את המילה WINTER, פתחו שכבה חדשה וקראו לה ' טקסט עליון'. בטלו את קו הסימטריה.


בחרו בכלי הציפורן, שבתפריט המברשות. כלי זה מדמה שימוש בציפורן שפיצית. במידה ואתם משתמשים בלוח גרפי, הכלי יגיב לעוצמת הלחיצה על העט הגרפי ויאפשר כתיבת המילה בקליגרפיה. במידה ואתם משתמשים בעכבר, סמנו את המילה כקו רגיל והקפידו לתת עובי לקו, בעזרת ציור קו נוסף, בכל פעם שהיד עושה תנועה מלמעלה למטה. אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט 'הדרך הנכונה להחזיק את עט המכחול שלך', אותו תוכלו למצוא כאן, כדי להבין את עיקרון הכתיבה הקליגרפית.לבסוף כל שנותר הוא, להוסיף את הרקע.

זוכרים את השכבה שעשינו והשארנו ריקה? זה הזמן לחזור אליה. לחצו על השכבה 'רקע'. בחרו במכחול הנקרא 'Synthetic Round Bristle Brush', מספריית המברשות. שנו את הצבע, בכפתור כוונון הצבע, לכל צבע שתאהבו וביד חופשית התחילו לצבוע את הרקע. החליפו את הצבע במהלך הצביעה וצרו לעצמכם את הגיוון הרצוי.


בגלל שהשכבה 'רקע' נמצאת מתחת לכל השכבות, היא לא תסתיר את שאר האלמנטים שציירתם.מה לכתוב על גבי הבאנר? את זה אני משאיר לכם. המשיכו להתנסות ומזל טוב! הוספתם עוד כלי לארגז הכלים שלכם.


עד כאן לפוסט זה, מקווה שלמדתם ונהנתם.

אם התחברתם לאתר, אתם מוזמנים להגיב לפוסט, במקרה שיש לכם מה להוסיף בעניין, מצאתם טעות או שיש לכם בקשות לפוסטים אחרים ושאלות. אם עדיין לא נרשמתם, תוכלו להירשם בקלות בלחיצה כאן ולהצטרף אלינו כדי שתוכלו להגיב לפוסטים ולהנות מהטבות ומבצעים לחברים בלבד. אני מבטיח לענות ולהתייחס לכל התגובות שלכם, בהתאם.

תודה שקראתם את הפוסט בבלוג שלי, יורם קפלן | המרכז לקליגרפיה מודרנית.

594 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


תודה על המאמר. יש לי בת מוכשרת (: שהמון זמן חיפשתי תוכנה ראוייה שתוכל להתחיל לממש את הכשרונות שלה גם בצורה דיגיטאלית. אז המון תודה.

ותודה עוד יותר גדולה על הפוסטים המהממים שאתה מעלה. זה התחיל לעלות באופן עקבי וזו סיבה בהחלט טובה להיות מאושרת.

תודה תודה

Like
יורם קפלן המרכז לקליגרפיה מודרנית נשען ע

ברוכים הבאים למרכז לקליגרפיה מודרנית

המרכז לקליגרפיה מודרנית הוקם כדי לפתוח בפניכם את השער לעולם מופלא של עיצוב וציור אותיות. אנחנו מזמינים אתכם לצאת למסע באתר, לצלול לבלוג ולגלות את התרגילים המרתקים וההדרכות המפורטות שיאפשרו לכם ליהנות משעות רבות של רגיעה ויצירה.

זה הזמן להצטרף לניוזלטר כדי להמשיך להתעדכן

bottom of page