מדריך מקוצר לפילוט פארלל


בשנים האחרונות הפך הפארלל ללהיט בקרב העוסקים בקליגרפיה ולטרינג. מבול הסרטונים ביו טיוב והרנסאנס אליו זוכה התחום הביא רבים מאיתנו לרכוש עט אחת לפחות. חברת פילוט השכילה להמיר את הציפורן והדיו לעט תעשייתי, נגיש ובעיקר פשוט לשימוש. לפניכם מדריך קצר לעט שמשגע את העולם. מהו פילוט פארלל (Pilot Parallel) ?

הפארלל הוא עט קליגרפי בעל ראש קטום הנטען במחסנית דיו ומאפשר כתיבה קליגרפית, רציפה ללא צורך בטבילה של כלי הכתיבה בדיו. הפארלל הוא אחיו הצעיר של עט הציפורן (או העט הנובע אם תרצו) ומשמש בין היתר לכתיבת אותיות בסגנונות Blackletter, Italic, Foundational Hand. הציפורן (Dip Pen) הנמצאת בשימוש עד היום (בעיקר אצל העוסקים בקליגרפיה ומאיירים) התפתחה מעט הנוצה, הקוויל (QUILL) והמבנה הבסיסי שלה לא השתנה כמעט מאז הופעתה בתחילת המאה ה-19. הציפורן נאחזת על ידי ידית אחיזה מסוגים שונים ונטבלת בדיו. מבנה הציפורן הוא כזה שכמות דיו קטנה נטענת במעין "מיכל" (reservoir) והיא שמזינה את הקצה. כמות הדיו במיכל קטנה והכותב נדרש לטבול (Dip) את העט ("להטעין") בדיו לעתים קרובות. כמו כן הדיו, שהוא חומר המורכב מפיגמנט, מוליך ומקשה דורש ניגוב ייסודי של הציפורן לעתים קרובות, אפילו אם עצרנו את הכתיבה למספר שניות שכן אם לא כן הוא מתייבש עליה, סותם אותה ומשבש את רציפות הזרימה של הדיו.

הפארלל נטול כמעט לחלוטין בעיות אלו. בשל העובדה שאנו משתמשים במחסניות דיו מוכנות הוא מאפשר כתיבה רציפה ללא צורך בטבילה בדיו ודורש תחזוקה וניקוי מינימליים. שיטת המחסניות מאפשרת החלפת מחסנית גם לפני שהתרוקנה ובכך מאפשרת שימוש בצבעים שונים היוצרים מעברי צבע באותיות. כמו הציפורן גם קצה הפארלל (או ה NIB בשפה המקצועית) מורכב משתי לוחיות, בעלות שיחרור ( במקרה זה בצורת חירוצים) בקצה, המוצמדות האחת לשניה. הדיו, זורם בין הלוחיות ומשתחרר אל הדף באופן אחיד.
מבנה ותחזוקת העט

עט הפארלל מגיע בארבע גדלים הנבדלים ביניהם ברוחב ה NIB. הגדלים הם 6 מ"מ, 3.8 מ"מ, 2.4 מ"מ ו- 1.5 מ"מ. כל העטים יוצרים קוים ברוחב משתנה, הנעים מקו דק כחוט השערה (0.5 מ"מ כעובי שתי הלוחיות ) ועד לרוחב המקסימלי של אותו העט. הצבעים השונים אינם מבטאים צבעים לכתיבה אלא משמשים כאינדקס ומקלים על הזיהוי. 6 מ"מ - כחול, 3.8 מ"מ - ירוק, 2.4 מ"מ - כתום ו- 1.5 מ"מ - אדום.

כל סט מגיע בקופסה ובתוכה מס חלקים: גוף העט, מכסה, שתי מחסניות דיו (שחור ואדום), לשונית לניקוי ומיכל הדחה. נקדים ונומר שאין צורך לנקות את העט לאחר כל שימוש. ניתן לכתוב בעט ולאחסנו ללא ניקוי וזאת בהסתייגות קלה. בזמן הכתיבה נפרדים מהדף סיבים זעירים המתאספים בקצה העט ועלולים לסתום אותו או להפריע לכתיבה. רצוי ומומלץ להעביר ניגוב קל על ה NIB, בעזרת מטלית שאינה מורידה סיבים, לפני האכסון ובמהלך הכתיבה, כדי להיפתר מאותם סיבים וכן כדי להסיר דיו שהצטבר בקצה. לאחר מספר שימושים יש לפרק את העט כמתואר למטה ולנקות אותו באופן יסודי.

העט ניתן לפרוק לארבעה חלקים ראו תמונה, באופן קל ומהיר. יש להבריג החוצה את ראש העט ולאחר מכן למשוך את הקצה הצבעוני ולהפרידו מצינורית ההברגה השקופה. לבסוף ניתן למשוך החוצה את זוג לוחיות הנירוסטה המהוות את ה NIB.


יש להשרות את כל החלקים, מלבד הידית, במים קרים או פושרים (אך לא חמים!! ראו הערה חשובה למטה) כדי להוריד עודפי דיו. אפשר לשטוף מתחת לברז זורם עד שהמים יורדים צלולים. לאחר מכן מרכיבים את החלקים מחדש (מלבד הידית) ומחברים את מיכל ההדחה המצורף. מיכל ההדחה מתחבר במקום מחסנית הדיו. טובלים את הקצה בכוס עם מים ולוחצים מספר פעמים. הפעולה גורמת לשאיבת מים דרך הלוחיות ותעלות הדיו ומנקה את המערכת מבפנים. לבסוף מנקים את שאריות הדיו שנותרו בין הלוחיות בעזרת העברה של לשונית הניקוי ברווח שביניהן.


מרכיבים מחדש וזהו, העט נקי ומוכן לפעולה.

שתיים קטנות לסוף

1. המלצה לרוכשים את העט הראשון: העדיפו את העטים הרחבים יותר של 6 מ"מ ו- 3.8 מ"מ.

ההנחה של ה NIB על הדף קלה יותר בגדלים אלו. כמו כן האותיות הנכתבות הן גדולות יותר ונדרשת פחות שליטה בתנועות היד כדי להגיע לתוצאה טובה.

2. את זה למדתי על בשרי כשקניתי את סט הפארלל הראשון שלי לפני מספר שנים. אל תתפתו לנקות או להשרות את החלקים במים חמים. זה לא ינקה את העט טוב יותר (גם אני חשבתי כך) ולא יוריד את הדיו בצורה יסודית יותר, הדבר היחיד שזה יעשה הוא להרוס ולעוות את חלקי הפלסטיק ובמקום לכתוב תצטרכו לומר ADIOS לעט ולקנות חדשה.


עלו והצליחו. לפארלל הראשון שלכם לחצו למעבר לחנות