בראשית ברא...או מאיפה להתחיל

עודכן ב: ספט 21


כשהתחלתי לעסוק בקליגרפיה התלהבתי מאוד מהתחום החדש ועשיתי כמובן את כל הטעויות האפשריות. כבר בהתחלה הוצאתי המון כסף על ציוד כי עם הציוד שהיה לי לא ממש הצליח לי וחשבתי שאם אקנה עט טוב יותר, כמו שראיתי בסרטון, זה בטוח יצא טוב, שזה כמובן כיף גדול אבל לאו דווקא הכרחי. התיישבתי לי עם כל הציוד החדש, כולל הדיו, ליד שולחן המטבח, והתכוונתי להתחיל בכתב גותי, כי גותי זה פשוט. "זה בטוח יצא טוב", עשר דקות אחר כך כבר נאלצתי להזמין דיו חדשה במקום זאת שנשפכה ובדרך השאירה למזכרת על השולחן כתמים שלא ירדו לעולם.

זכרו, דיו זה דבר מכלך שלא כדאי להתעסק איתו, ולראיה....(כן, כן, לא תמיד טיפחתי זקנקן תיש)


עבדתי בהתלהבות, לא שמתי לב לזמן שעבר כך שכמה ימים אחר כך הרגשתי את הגב והזרועות כאילו השתתפתי בתחרות "איש הברזל" של עולם האמנות. גם העיניים התקשו להתאושש. דווקא התלהבתי מהתוצרים הראשונים שלי, אבל מכיוון שעסקתי ביצירה מסוג אחר קודם לכן, לא הרגשתי נוח להראות את העבודות לאחרים כי מי יודע עם איזו ביקורת אצטרך להתמודד. התחלה לא פשוטה אבל, התמדתי והנה אני כאן. מאוהב בתחום הקליגרפיה ושמח לחלוק את הידע והניסיון המקצועיים שלי.

אז איך אני מציע להתחיל? לאט ובזהירות אבל עם תשוקה רבה.


מניעת נזקים

מרחב העבודה צריך להיות מרווח, נקי ומאורגן. עגמת נפש רבה וזמן יקר שיוקדש לניקיון ייחסכו אם תקפידו על כך – בעיקר כשיש דיו בסביבה. על כן, וודאו שאין חפצים מיותרים על השולחן ושהמשטח נקי.

שבו קרוב לשולחן אך אל תישענו עליו. וודאו שהידיים חופשיות לעבודה ולא יתקלו בשום דבר. בעת הכתיבה תעשו שימוש בכל היד לכן הגוף חייב להיות משוחרר, הכיסא צריך להיות בגובה המתאים לכם (לא נמוך מדי) השתמשו בכרית או שבו על כמה ספרים אם צריך, העיקר שהכתפיים יהיו רפויות ולא יעלו מעלה. הקפדה על כל אלה תמנע תסכול של "לעזאזל! לא מצליח לי".

הקפידו על תאורה טובה. כך תיהנו מהעבודה ולא תעייפו את העיניים. זכרו, קשה למצוא להן חלקי חילוף.


הלך רוח – לא פחות חשוב!


קליגרפיה קשורה למקצב. מבחוץ ומבפנים. אם יש מוזיקה שאתם אוהבים השמיעו אותה ברקע. בדיוק בשביל זה המציאו את YouTube. אל תתביישו, גם אם נתקעתם על שנות ה-80. אני אוהב לשים לי את Dexter Gordon אם מרגיש לי ג'אז, לפעמים אני במצב רוח שטותי ואז נכנסות ביונסה וחברותיה או איזה רוק טוב בסגנון Alice in Chains. מהבפנוכו – נקו את הראש מכל מה שבחוץ, תנו לו לעוף עם מחשבות חיוביות וזורמות. תאמינו לי, שום דבר לא יברח. הכול יחכה לכם שם בחוץ גם אחר כך.

קדימה לעבודה!

ועכשיו, קחו נשימה עמוקה, חייכו לעצמכם וצאו לדרך.

התחילו בתרגול בסיסי. בהתלה תגלו שזה נראה פשוט כי "בסך הכול כותבים מילים וכולנו רגילים לכתוב" אבל, יש תהליך למידה שאליו גם השרירים וגם הראש צריכים להתרגל. לכן, צריך להביא בחשבון זמן למידה והתרגלות. מה עושים? עבור הגוף - מתרגלים מתרגלים מתרגלים ואז...מתרגלים עוד. במהלך הזמן השרירים "יזכרו" את התנועות והן יהפכו לאוטומטיות.

עבור הנשמה והראש – מפרסמים! אפשר להראות לחברים ואפשר להצטרף לקבוצת פייסבוק מתאימה. אני למשל מזמין את בוגרי הסדנאות שהעברתי לפרסם את נסיונותיהם, דפי התרגול ודברים שעשו בדרך, לשאול שאלות ולקבל רעיונות ב"קבוצת הקליגרפיה של בוגרי הקורסים של סדנאות קליגרפיה" בפייסבוק . גם אתם מוזמנים להעלות עבודות ולשאול שאלות בדף הפייסבוק של סדנאות קליגרפיה.


https://facebook.com/yoramkaplancalligraphy


גם אם אתם רק בתחילת הדרך כדאי לבקש תגובות על העבודה שלכם. התייחסו כמובן רק לביקורת בונה שתקבלו וסננו כל ביקורת אחרת (בפולנית זה נשמע יותר טוב).

וצלמו צלמו צלמו...שיהיה תיעוד. גם את דפי התרגול שלכם אל תזרקו, זה כיף להסתכל עליהם אחרי זמן מה ולראות איך התקדמתם.


פינת התכל'ס


ציוד להתחלה

 • עט מכחול בדרגת קושי קשה. לאוהבי סגנון הבראש: ZIG Mangaka M

 • עט מכחול בדרגת קושי רכה: ZIG CARTOONIST no.22

 • לאוהבי הקליגרפיה העברית או הסגנון הגותי ודומיהם: עט פילוט פרלל 6מ"מ או 3.8מ"מ.

 • מילויים להחלפה לעט פילוט פרלל.

 • ציפורן ספידבול C0 ומחזיק לציפורן.

 • צנצנת דיו בצבע האהוב.

 • נייר פשוט - אני משתמש בבלוק ציור 180 גרם או 240 גרם, לתרגול.

ניתן לרכוש סט בסיס זה בחנות בהנחה משמעותית


סביבת עבודה

מרחב העבודה: מרווח, נקי, מאורגן ומואר היטב.

צורת ישיבה

 • שבו קרוב לשולחן אך אל תשענו עליו.

 • וודאו שהידיים חופשיות לעבודה ולא יתקלו בשום דבר.

 • בעת הכתיבה תעשו שימוש בכל היד לכן הגוף חייב להיות משוחרר.

 • הכיסא צריך להיות בגובה המתאים לכם, זיכרו - מבחן הכתפיים (לא נמוך מדי).

מוזיקההאזינו למזיקה שאת אוהבים. לכתב יש מקצב והמוזיקה תעזור לכם להגיע לשם. בהצלחה